MERT TARIM MUDANYA TELEFON: +90 224 544 54 26

İspanya'da Bir Kilo Siyah İncir 42 TL.

Gösterim: 3356

İncir piyasası bu yıl bilindiği gibi 10 Türk Lirasından açıldı. Bu fiyat dört gün devam etti. Dört günün sonunda önce sekiz sonra 6 TL' ye düştü. Akköyde yapılan incir festivaline katılan Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe "Tarım AŞ fiyatlardaki spekülasyonları önleyeceğiz, piyasa fiyatları bu seviyenin altına düşmeyecek" dediği günün ertesi gün fiyatlar 2 TL'yi gördü.

Ürünün en bol olduğu günlerde fiyatlar bu seviyede gitti. Ürün arz-ı azalmaya başlayınca tekrar fiyatlar tırmanmaya başladı ve bugün itibarı ile yine fiyatlar 10 TL' yi gördü. Ama garantisi yok. Peki fiyatlar neden değişiyor yurtdışında fiyatlar da dalgalanma var mı diye merak ediyordum?

Bundan yaklaşık bir ay önce İspanya da Barselona sebze meyve halinde fiyatları gördüm ve sizinle paylaşmak istedim. Siyah İncirin kilosu 9,99 avro yani 10 avro deyin siz ona. Türk parası ile bir kilo siyah incir 42 TL.

Sonuç olarak aracı firmaların deveyi hamudu ile götürdüğü aşikar. Firmalar fiyatlarla istediği gibi oynuyor henüz Tarım AŞ'nin fiyatlara müdahale etme gücü yok.Hatta alım fiyatlarında diğer firmalara uyuyor. Bu sorunun çözümü ise belirli merkezi köylere soğuk hava deposu yapılması ve ürün fiyatları düştüğünde ürünün depolanması. Bunun için çiftçinin birlikte hareket etmesi ve kooperatifleşmesi önemli.

Mustafa BAYRAL

Ziraat Mühendisi

İspanya'da bir kilo siyah incir 42 TL ediyor

İspanya'da domates fiyatı 2017

 

 İspanya karpuz dilim fiyatı

İspanya da kavun fiyatı

İspanya'da Kiraz Fiyatı

İspanya'da Kiraz Fiyatı

İspanya'da portakal fiyatı

İspanya'da Şeftali Fiyatı